10 tys. kroków dziennie – jakie efekty przynosi?

10 tys. kroków dziennie – jakie efekty przynosi?

  • 0

Jakiś czas temu głośno zrobiło się o metodzie 10 tysięcy kroków. Zdaniem niektórych właśnie taka ilość ruchu dziennie jest magiczną receptą na zdrowie, dobre samopoczucie i zgrabną sylwetkę. Chcesz wiedzieć, czy 10 tysięcy kroków faktycznie przynosi tak spektakularne rezultaty? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

10 tysięcy kroków – dużo czy mało?

W zależności od wzrostu i płci, krok dorosłej osoby ma długość w granicach 60–80 cm. 10 tysięcy kroków oznacza więc przejście dystansu 6-8 km w ciągu jednego dnia. Niby nie jest to tak dużo, ale okazuje się, że przeciętny Polak pokonuje w ciągu doby nieco więcej niż połowę tego dystansu, a statystyczni Amerykanie i Brytyjczycy jeszcze mniej. W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi siedzący tryb życia – w pracy przed komputerem i w domu na kanapie. Dla wielu osób przejście 10 tysięcy kroków może więc oznaczać spore zmiany w stylu życia i znacznie większą ilość ruchu w ciągu dnia.

Dlaczego akurat 10 tysięcy?

Okazuje się, że liczba ta nie jest efektem żadnych badań naukowych, lecz działań marketingowych pewnej japońskiej firmy. W latach 60. wprowadziła ona na rynek pierwszy krokomierz o nazwie manpokei, co można przetłumaczyć jako „licznik 10 tysięcy kroków”. Wszyscy uwielbiamy okrągłe liczby, więc właśnie taką liczbę kroków Japończycy zalecali pokonywać codziennie dla własnego zdrowia. W końcu łatwiej zmotywować się do działania, gdy cel jest jasno określony, a do tego osiągalny. Każde zwiększenie ilości aktywności fizycznej jest korzystne dla organizmu, a 10 tysięcy kroków dla wielu oznacza spore zmiany. Zdaniem niektórych naukowców liczba ta jest jednak nieco zaniżona, więc osoby ponadprzeciętnie aktywne fizycznie powinny stawiać sobie poprzeczkę nieco wyżej.

Korzyści płynące ze spacerowania?

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na zdrowie, ale nie każdy z nas lubi siłownie i wymagające sporty. Okazuje się, że regularne spacerowanie, które jest jednym z najbardziej dostępnych i bezpiecznych sportów, może równie korzystnie wpływać na nasz organizm. Wystarczy poświęcić mu codziennie wystarczającą ilość czasu i pokonywać nieco większe odległości! Chodzenie wpływa pozytywnie na samopoczucie, poprawia kondycję oraz obniża ciśnienie i poziom cholesterolu. Co ciekawe, spacery działają zbawiennie również na pracę naszych mózgów. Osoby, które pokonują codziennie pieszo dłuższe dystanse, mają mniejsze problemy z koncentracją i pamięcią oraz lepiej się wysypiają.

Czy 10 tysięcy kroków pozwoli mi schudnąć?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, gdyż chudnie się nie od samego ruchu, a od deficytu kalorycznego. 10 tysięcy kroków pozwala spalić średnio 450 kalorii (wiele zależy od tempa marszu i wagi danej osoby), ale efekt będzie zależał od ilości i jakości spożywanego jedzenia. Jeśli połączysz zdrową, dopasowaną do Twoich potrzeb dietę ze zwiększoną ilości ruchu, z pewnością uda Ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Niezależnie od samej wagi, maszerując 10 tysięcy kroków dziennie, z pewnością zauważysz poprawę samopoczucia i inne korzyści zdrowotne.

Co robić, aby pokonywać dziennie dystans 10 tysięcy kroków?

Człowiek chodzi przeciętnie z prędkością 5 km/h, więc 10 tysięcy kroków to nieco ponad godzina marszu. Wliczają się w to wszelkie codzienne aktywności, takie jak wyjście do sklepu, chodzenie po schodach, droga do pracy czy spacer z psem. Aby zwiększyć pokonywaną liczbę kroków, warto przede wszystkim zrezygnować z windy i ruchomych schodów. Jeśli dystans do miejsca pracy jest zbyt długi, aby pokonać go pieszo, zawsze można zostawiać samochód w większej odległości od biura lub wysiadać przystanek wcześniej z autobusu czy tramwaju. Motywacją do chodzenia mogą być również zakupy – zamiast robić je raz w tygodniu, można codziennie wyjść po potrzebne produkty do pobliskiego sklepu.

Skorzystaj z pomocnika

Wszystkim osobom, które chcą zwiększyć liczbę wykonywanych codziennie kroków, polecamy zakup krokomierza (zwanego również pedometrem) lub korzystanie ze specjalnej aplikacji na smartfona. Wiele osób potwierdza, że działa to bardzo motywująco i często decyduje się na powrót do domu okrężną drogą, aby „dobić” do magicznej liczby 10 tysięcy kroków lub innego obranego celu.

Niezależnie od tego, czy planujesz spacerować, biegać czy jeździć na rowerze, warto postawić na jakąś formę aktywności fizycznej i regularnie ją uprawiać. Szukasz wygodnych butów sportowych lub ubrań? Wszystko, co potrzebne miłośnikom ruchu, dostarcza sklepiguana.pl.

Zdjęcia: sklepiguana.pl, unsplash.com

O autorze

Błażej Nowacki

Moja pasja do zdrowego stylu życia i fitnessu zainspirowała mnie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Na co dzień interesuję się dietetyką, treningiem oraz technikami poprawy samopoczucia. Moim celem jest wspieranie Was w osiąganiu zdrowia i dobrej kondycji poprzez praktyczne porady i inspiracje. Razem z Aktivita.pl odkrywajmy, jak żyć aktywnie i zdrowo!

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.