Alkohol a sport

Alkohol a sport

  • 0

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje zależność na zasadzie alkohol a sport, a raczej alkohol a trening. Oczywiście, że istnieje, spożywanie alkoholu nie idzie w parze ze sportem i ma zdecydowanie negatywny wpływ na naszą wydolność, a przez to na jakość i częstotliwość treningów. Dlatego teraz nie skupimy się na tym, czy alkohol rzeczywiście ma negatywne skutki na nasz organizm podczas uprawiania sportu, a raczej na tym, jak bardzo szkodzi i czy są (teoretycznie) ilości alkoholu, które jednak nie szkodzą, a mają pozytywny wpływ.

Wpływ alkoholu na organizm

Nadużywanie alkoholu ma destrukcyjny wpływ na większość układów w organizmie, ale najbardziej szkodliwie działa on na układ krążenia i układ nerwowy, które mają dla sportowców znaczenie wręcz kluczowe. O ile krótkotrwałe spożywanie alkoholu nie powoduje większych zmian w mięśniu serca, o tyle długotrwałe oraz przede wszystkim nadużywanie alkoholu powoduje zdecydowanie osłabienie. Pierwsze symptomy to krótkotrwałe, kłujące bóle w klatce piersiowej o różnej intensywności, migotanie komór i przedsionków oraz arytmie (nieregularne bicie serca). Nadużywanie alkoholu obija się na wydolności układu krążenia, przez co wyniki na treningach będą się systematycznie pogarszać. Jeżeli chodzi o układ nerwowy, to alkohol (nawet w niewielkich ilościach) działa negatywnie na koncentrację i koordynację ruchową. Błędnie sądzi się, że małe ilości alkoholu działają pobudzająco, wręcz przeciwnie, alkohol zdecydowanie osłabia układ nerwowy i działa niekorzystanie na jego sprawność.

Spożywanie alkoholu, czy ma jakieś plusy?

Niemiecki lekarz Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim powiedział kiedyś: „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo wszystko zależy od ilości”. Wypada mi się z tym zgodzić. Małe piwo czy kieliszek wina mogą działać korzystnie, a powiem więcej – jeżeli trenujesz, nawet jeśli nie wyczynowo, to zdecydowanie lepiej wypić do obiadu małe piwko, niż colę czy inny słodzony napój. Piwo wpływa na filtrację nerek, a także działa korzystnie na organizm przy cukrzycy typu 2. Badania naukowe dowiodły, że nawadnia lepiej niż woda… ale jednak nie rekomendujemy spożywania go na siłowni.

O autorze

Błażej Nowacki

Moja pasja do zdrowego stylu życia i fitnessu zainspirowała mnie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Na co dzień interesuję się dietetyką, treningiem oraz technikami poprawy samopoczucia. Moim celem jest wspieranie Was w osiąganiu zdrowia i dobrej kondycji poprzez praktyczne porady i inspiracje. Razem z Aktivita.pl odkrywajmy, jak żyć aktywnie i zdrowo!

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.