Aminokwasy białkowe dla sportowców

0
1209

Aminokwasy białkowe to związki organiczne, które regulują przebieg wielu procesów życiowych. Przyjmowane w formie suplementów diety, zwiększają wydajność organizmu i w znaczącym stopniu wpływają na pozytywny nastrój. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą przyjmowanie aminokwasów białkowych w suplementach diety.

Dlaczego aminokwasy białkowe są ważne? 

Aminokwasy regulują gospodarkę hormonalną, cykl dobowy oraz metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Zmieniają się w źródło energii i materiał, z którego budowane są mięśnie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Biorą udział w powstawaniu nowych komórek, a także wspomagają regenerację starych. Co więcej, zapewniają prawidłowy rozwój organizmu i zwiększają jego odporność. 

Zapotrzebowanie na aminokwasy białkowe u sportowców 

Aminokwasy BCAA są niezbędnym elementem diety sportowców. Zapotrzebowanie na białko wzrasta wraz z intensyfikacją wysiłku fizycznego. Uszkodzone podczas treningu mięśnie, wymagają odbudowy, dlatego istotna jest zbilansowana dieta, uzupełniona suplementacją. Odpowiednia dawka aminokwasów białkowych zmniejsza objawy zmęczenia, poprawia wytrzymałość, a tym samym osiągnięcia, jak również stymuluje regenerację mięśni po ćwiczeniach. 

Gdzie znaleźć aminokwasy białkowe? 

Twój organizm potrzebuje dwudziestu różnych aminokwasów, żeby prawidłowo funkcjonować. Jedenaście z nich produkuje sam, a pozostałe musisz mu dostarczyć poprzez zbilansowaną dietę. Znajdziesz je głównie w mięsach i nabiale, a także produktach zbożowych i roślinach strączkowych. Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów, po który chętnie sięgają sportowcy, jest dodatkowa suplementacja. 

Korzyści z przyjmowania aminokwasów w suplementach diety 

Suplementy zawierające aminokwasy białkowe są łatwiejsze do przyswojenia przez organizm, niż te, które są obecne w jedzeniu. Przygotowano je w taki sposób, żeby od razu trafiały do krwiobiegu i szybko dostarczały wymaganej porcji energii.

Suplementy diety BCAA dostępne są w specjalistycznych e-sklepach, takich jak np. PF Nutrition. Zawierają aminokwasy rozgałęzione, których metabolizm przebiega bezpośrednio w mięśniach. Dzięki temu szybko je regenerują i zapewniają im skuteczny odpoczynek po intensywnym wysiłku fizycznym. 

Kiedy przyjmować aminokwasy białkowe w suplementach? 

Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie aminokwasów białkowych rano przed treningiem. Dzięki temu uzupełnisz braki substancji odżywczych i zapobiegniesz rozpadowi tkanki mięśniowej. Z kolei aminokwasy białkowe przyjmowane po wysiłku fizycznym pomogą Ci się szybciej zregenerować i poprawią Twoje samopoczucie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here