Dlaczego warto biegać w terenie? Bieganie trail.

Dlaczego warto biegać w terenie? Bieganie trail.

  • 0

Jeśli lubisz biegać, ale znudził Cię już trening na bieżni albo w miejskiej dżungli, gdzie jest nie tylko tłoczno i głośno, a jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia wybierz TRAIL RUNNING. Brzmi obco i nowocześnie, ale to nic innego niż bieganie w terenie czy znane przed laty biegi przełajowe. Zalet dla których warto wybrać ten rodzaj aktywności jest oczywiście wiele. Najbardziej oczywista? Załóż wygodne buty do biegania i przenieś się w świat biegowego kina 3D. Trail jest bowiem dyscypliną, która oprócz korzyści treningowych daje szansę na nowe doznania.

Trail a zwykłe bieganie

Podstawową zaletą trail runningu jest brak nudy! Absolutnie nie ma co porównywać go do biegania po bieżni ze wzrokiem tępo wpatrzonym w ścianę lub bieganiem w mieście po asfaltowych ulicach, gdzie co chwilę trzeba się zatrzymywać np. na światłach lub przejściach dla pieszych. Uprawiając trail biegasz po lesie, szutrowych uliczkach, kamienistych szlakach czy po górach. Trenujesz, a jednocześnie czerpiesz przyjemność z obcowania z naturą. Zwiedzasz, oglądasz i chłoniesz świat!

Oczywiście trail jest też bardziej wymagający fizycznie, ale co za tym idzie efekty treningu są o wiele lepsze. Biegniesz po nierównym podłożu, musisz utrzymać równowagę i pokonywać przeszkody. Wbiegasz pod górę, by potem zbiec po stromym zboczu. Aktywnie pracują wszystkie grupy mięśniowe, nogi i ramiona wykonują o wiele większą pracę niż w trakcie biegu po asfalcie.

Oprócz oczywistych zalet, takich jak:

– utrata masy ciała,

– poprawa kondycji,

– redukcja tkanki tłuszczowej,

– poprawa funkcjonowania układu krążeniowo- oddechowego trail running ma o wiele więcej pozytywnych skutków dla naszego ciała i jest bezpieczniejszy niż bieganie po twardej nawierzchni.

Biegając po naturalnym, często nierównym i wyboistym terenie zmniejsza się ryzyko urazów stawów, ponieważ podłoże amortyzuje stopę w trakcie biegu. W tej kwestii ważny staje się dobór odzieży, a najistotniejszą sprawą są wygodne, i dobrze trzymające kostkę, buty do biegania. Zwykłe obuwie sportowe nie nadają się do trailu!

Odzież i gadżety dla trail runnera

Osoba, która zamierza uprawiać biegi w terenie powinna zadbać o komfort własnego ciała. Co to znaczy? Bieg będzie większą przyjemnością, jeśli wyposażysz się we wszystko co może być przydatne. W terenie nie ma kogo poprosić o pomoc czy gdzieś się schronić przed deszczem, zimnem lub nieoczekiwanymi zmianami pogody. Jesteś w wielkim błędzie, jeśli myślisz, że wystarczą tylko buty do biegania. Tu nieoceniona może okazać się ciepła i odporna na wilgoć odzież. Co powinien posiadać każdy biegacz, który pokochał wolność w terenie?

  • Okrycie wierzchnie – mogą to być bluzy do biegania lub kurtki do biegania
  • Odzież odpowiednio chroniąca nogi – legginsy do biegania, spodenki do biegania lub długie spodnie do biegania
  • Buty do biegania – Tu można się chyba najwięcej rozwodzić na temat superlatyw i technologii, w której powinny być stworzone buty trailowe. Najważniejsze, by miały rozbudowany bieżnik zapobiegający poślizgnięciu, mocno trzymały stopę, amortyzowały nierówności podłoża. W przypadku trudniejszych terenów można zainwestować w kolce do biegania, które w trakcie biegu będą wgryzały się w podłoże.

Oprócz odpowiednio dobranej odzieży i butów do biegania stworzonych do trailu, producenci oferują wiele innych gadżetów, które mogą być bardzo przydatne np. plecak do biegania, zegarek z GPS czy pulsometr.

Pamiętaj, że trail running ma być przyjemnością. Przygotuj się do niego tak, by móc czerpać radość z aktywności i nie martwić się nieprzewidzianymi sytuacjami.

O autorze

Błażej Nowacki

Moja pasja do zdrowego stylu życia i fitnessu zainspirowała mnie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Na co dzień interesuję się dietetyką, treningiem oraz technikami poprawy samopoczucia. Moim celem jest wspieranie Was w osiąganiu zdrowia i dobrej kondycji poprzez praktyczne porady i inspiracje. Razem z Aktivita.pl odkrywajmy, jak żyć aktywnie i zdrowo!

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.