Efektywny trening – jak skutecznie ćwiczyć?

Efektywny trening – jak skutecznie ćwiczyć?

Wyrobienie kondycji czy zbudowanie muskulatury to marzenie wielu. Niestety, nie wystarczy samo chodzenie na siłownie, żeby uzyskać wyśnioną sylwetkę, dlatego dzisiaj zajmiemy się zagadnieniem, jak efektywnie trenować, aby nasza ciężka praca okazała się po prostu skuteczna. Częsty zjawiskiem jest mierzenie efektywności treningu przez jego intensywność. Oczywiście częste treningi pomagają szybciej osiągnąć cel, ale też z drugiej strony, zwłaszcza na początku drogi, przy wysokiej intensywności łatwo o kontuzję. Niektórzy mierzą też efektywność przez zmęczenie, mówiąc wprost – przez zakwasy. Zakwasy to nic innego, jak drobne uszkodzenia włókien mięśniowych. Są zmorą początkujących, którzy nie są przyzwyczajeni do wysiłku. Nie można jednak postawić znaku równości między dobrym treningiem i występującymi po nim zakwasami. Robiąc formę, wyrabiamy też siłę oraz kondycję, przez co mimo zwiększonej intensywności treningowej, zakwasy pojawiają się coraz rzadziej.

Efekty treningu – proste zasady

Nie trzeba być znawcą anatomii, fizjologiem, fizjoterapeutą i dietetykiem, aby ocenić czy nas nasz trening jest efektywny czy nie. Poniżej znajdziecie kilka prosty zasada (sugestii) co zrobić, by być zadowolonym z wyników ćwiczeń.

  • postaw sobie cel
  • kontroluj wagę
  • zadbaj o dietę
  • zmieniaj ćwiczenia
  • korzystaj z wiedzy innych

A teraz kilka słów komentarza. Jeżeli postawisz sobie cel, niezależnie czy chcesz schudnąć, przebiec maraton czy zbudować sylwetkę, łatwiej będzie Ci się skupić na treningu! Pamiętaj, mając cel, masz do czego dążyć. Bez konkretnego celu bardzo łatwo się wypalić.

Kontrola wagi jest niezbędna, ale też nie warto popadać w paranoje, bo waga ma prawo się wahać! Jednak systematyczne pomiary masy ciała pozwalają nam weryfikować, czy przybieranie na masie (lub jej redukcja) idzie właściwym torem.

Jeżeli chodzi o dietę, to pamiętaj – jesteś tym, co jesz. Więc zadbaj o właściwą jakość i ilość posiłków. Możecie korzystać z aplikacji na telefon (np. Fitatu). Nie powie Ci ona co masz zjeść, ale podliczy kalorie, zweryfikuje ilość białka, tłuszczy i węglowodanów, więc o wiele łatwiej będzie Ci zapanować nad wagą i dążyć do celu.

Zmieniaj ćwiczenia z dwóch powodów. Raz, że życie nie lubi monotonii, więc po czasie Twój trening może Cię po prostu nudzić. A dwa – mięśnie przyzwyczajają się do ruchu, więc dane ćwiczenie po czasie nie będzie już przynosiło takich efektów, jak na początku.

Ostatnie założenie jest proste – pamiętaj, że osoby postronne, zwłaszcza z dużym doświadczeniem (niezależnie czy to kumpel czy trener personalny) widzą Twój trening inaczej niż Ty. Zwrócą Ci uwagę, jeżeli popełniasz gdzieś błąd (a o kontuzję nie trudno), ale też pochwalą i zmotywują do dalszej pracy!

Kategoria: Porady

Dodaj komentarz