Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

0
1477

Według najnowszych badań aż 98% polaków odczuwa jakiś rodzaj stresu. Jeżeli odczuwasz permanentne zmęczenie, masz problemy z zasypianiem, bóle głowy, problem z odpornością (często łapiesz przeziębienia) to prawdopodobnie też należysz do tej grupy. Skutki długotrwałego stresu mogą być dużo gorsze – drastycznie wzrasta na przykład prawdopodobieństwo udaru i zawału serca. Nadmierny stres w pracy ogranicza nasze możliwości koncentracji, powoduje rozdrażnienie, wiec może się bardzo niekorzystanie odbić na naszym życiu zawodowym oraz prywatnym. Kłopoty w pracy często przecież przynosimy do domu, może zatem ucierpieć przez to nasza rodzinna. Warto zatem zadbać o to, aby zapanować nad nerwami i ponownie cieszyć się spokojem. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad, radzić sobie ze stresem w pracy?

Walcz ze stresem – kilka przykładów i rad

Po pierwsze stres jest zjawiskiem absolutnie naturalnym. Za uczucie stresu (za jego objawy) odpowiada hormon o nazwie kortyzol, a jego przeciwieństwem są endorfiny – hormony szczęścia. Czy jest coś, co jednocześnie powoduje obniżenie kortyzolu i podwyższenie poziomu endorfin? Jest! Otóż tak działa aktywność fizyczna! Osoby, które odczuwają stres powinny zatem więcej się ruszać, a na początek wystarczy około 30 minut treningu dziennie – całkiem niedużo, prawda?

Na złagodzenie stresu wpływa także sen. Osoby mające stresującą pracę powinny spać około 7-8 godzin na dobę, aby były wypoczęte i mogły stawić czoła kolejnemu dniu w pracy. Mamy tu jednak pewien problem – stres sam z siebie może powodować problemy z zasypianiem oraz wpływa negatywnie na jakość snu. Jeżeli czujesz się bardzo zestresowany możesz wspomóc się ziołowymi środkami wspomagającymi zasypianie. Pamiętaj także, że na jakość snu wpływa między innymi także temperatura w sypialni.

Jak jeszcze wyeliminować stres? Zadbaj o właściwą dietę! Im będziecie jedli mniej słodyczy, pili słodkich napojów gazowanych i alkoholu, tym łatwiej będziecie sobie radzili ze stresem. Dodajcie do swojej diety większą ilość warzyw i owoców! Pijcie więcej czystej wody i zielonej herbaty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here