Jak rozciągać się po bieganiu?

Jak rozciągać się po bieganiu?

Każdy trening powinien składać się z dwóch faz – głównej fazy treningowej, czyli pracy mięśni, składającej się głównie ze skurczy, oraz fazy relaksu, czyli rozkurczy. Czasami jednak faza relaksu jest trudna, mięśnie po treningu są tak bardzo poskurczane, że nie ma możliwości, aby mięśnie mogły się samoczynnie zrelaksować. Nadmierna eksploatacja mięsni, bez właściwej fazy relaksu może przynieść bardzo duże szkody i skończyć się ciężką kontuzją i tygodniami, a może nawet miesiącami rehabilitacji. Jak uniknąć takiej sytuacji? Najlepiej po prostu rozciągać się po każdym treningu, zwłaszcza po bieganiu. Oczywiście każdy marzy, aby po ciężkim treningu po prostu usiąść czy się położyć i już nic nie robić, ale uwierzcie mi, naprawdę warto poświecić te kilkanaście minut, żeby potem móc cieszyć się z efektów.

Ćwiczenia na rozciąganie po bieganiu.

Podzielimy sobie rozciąganie mięśni po bieganiu ze względu na rodzaje mięśni, jakie są najbardziej obciążane podczas treningów biegowych. Tym sposobem rozciągniesz wszystkie mięśnie nóg, a nie tylko te, które uważasz, że tego wymagają. Niektóre mięśnie mogą być spięte bardzo głęboko, na tyle, że nie czuć tego bez sprawdzenia.

Rozciąganie mięśni kulszowo-goleniowych

Wyprostuj przed siebie lewą nogę, opierając ją o piętę. Ugnij kolano drugiej nogi i powoli obniżaj biodra (jakbyś chciał usiąść na krześle), rób to do momentu, aż poczujesz napięcie z tyłu nogi. Trzymaj tułów wyprostowany. Powtarzaj ćwiczenie na zmianę, raz jedną, raz drugą nogą.

Rozciąganie mięśni łydki

Stań równo stopami na krawężniku lub na stopniu na schodach. Cofnij piętę jednej nogi poniżej krawędzi, a następnie obniżaj ją, aż poczujesz rozciąganie. Ugnij lekko kolana, żeby głębiej rozciągnąć łydkę. Zmień ćwiczącą nogę.

Rozciąganie mięśni pośladków

Zegnij kolano jednej nogi i oprzyj nad nim kostkę drugiej. Jeżeli masz wrażenie, że nie czujesz rozciągania, lub według Ciebie efekt tego ćwiczenia wydaje się za słaby, to spróbuj z wyczuciem dociążyć ręką (lekko dopychając) kolano.

Kategoria: Porady

Dodaj komentarz