Myślisz o zakupie trampoliny? Poznaj 5 przydatnych informacji na ich temat

Myślisz o zakupie trampoliny? Poznaj 5 przydatnych informacji na ich temat

  • 0

Chociaż zazwyczaj trampoliny kojarzone są z rozrywką dla dzieci, to sporo klubów fitness oferuje zajęcia dla dorosłych oparte na skakaniu na nich. Taki sposób spędzania wolnego czasu jest nie tylko wspaniałą rozrywką, ale i przynosi pozytywne rezultaty dla naszej kondycji!

1. Parametry techniczne

Aby można było cieszyć się z zabawy na świeżym powietrzu bez ryzyka bolesnych kontuzji, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka czynników, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo:

  • wytrzymałość i stabilność podstawy trampoliny,
  • gruby i zabezpieczony pianką stelaż,
  • sposób mocowania i uszycia siatki,
  • elementy wykorzystane w roli połączeń.

2. Dozwolone obciążenie trampoliny

Nie da się ukryć, że z trampolin ogrodowych chętnie korzystają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Oczywiście nie ma nic złego w oddawaniu się tej formie rozrywki, jednak najpierw upewnij się, czy będziesz mógł z niej bezpiecznie korzystać sam lub z towarzystwem. Kupując wybrany model, sprawdź więc, jakie jest dozwolone obciążenie trampoliny. Przekroczenie tej wartości może skutkować uszkodzeniem stelaża i sprężyn, a tym samym bolesnym upadkiem.

3. Rozmiar i kształt trampoliny

Na wybór rozmiaru i kształtu trampoliny ma wpływ przede wszystkim to, ile osób będzie z niej korzystać. Jeśli będzie ona przeznaczona tylko dla jeden osoby, wystarczy trampolina o średnicy 200-300 cm. Jeśli do zabawy na świeżym powietrzu będą chcieli dołączyć inni domownicy, praktyczniejsza będzie większa  trampolina o średnicy około 400 cm. Najbardziej popularne są trampoliny okrągłe, które widywane są w ogrodach wielu polskich domów. Warto wiedzieć, że w ofercie sklepów są również trampoliny prostokątne, które przypadną do gustu zapalonym sportowcom.

4. Przeznaczenie trampolin, czyli kilka słów o ich rodzajach

Trampoliny do użytku zewnętrznego mają siatkę zabezpieczającą, drabinkę i solidny stelaż. Trampoliny ogrodowe to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu dla rodzin z dziećmi. Na rynku są dostępne również trampoliny typu fitness do treningów, które mają regulowany uchwyt. Ponadto, tak jak już zostało wspomniane, wyróżnić można różne rozmiary trampolin, co ma związek z tym, ile osób ma zamiar z nich korzystać.

5. Bezpieczeństwo gwarantowane certyfikatami

Skakanie na trampolinie jest zabawą uniwersalną, której mogą poddać się dorośli i dzieci. Aby bezpiecznie z niej korzystać, sprawdź na opakowaniu produktu, jaka jest żywotność konstrukcji. Ważna jest również informacja o certyfikacie jakości i gwarancji.

O autorze

Błażej Nowacki

Moja pasja do zdrowego stylu życia i fitnessu zainspirowała mnie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Na co dzień interesuję się dietetyką, treningiem oraz technikami poprawy samopoczucia. Moim celem jest wspieranie Was w osiąganiu zdrowia i dobrej kondycji poprzez praktyczne porady i inspiracje. Razem z Aktivita.pl odkrywajmy, jak żyć aktywnie i zdrowo!

Napisz komentarz

Nigdy nie udostępniamy Twojego adresu e-mail.