Zdarzyło Ci się wybrać na górską wycieczkę rowerową w trampkach lub sandałach? To poważny błąd! Każdy doświadczony cyklista szybko uświadomiłby Ci, jak ważne jest używanie specjalnych butów rowerowych, które gwarantują lepszy komfort, większe bezpieczeństwo i poprawę efektywności jazdy. Jak je dopasować do nogi, roweru i stylu uprawianej jazdy? Podpowiadamy!
Rodzaje butów rowerowych
Mogłoby się wydawać, że na rowerze można jeździć w każdych butach. To prawda – można, ale to nie zawsze jest wygodne, a co ważniejsze bezpieczne. Pasjonatom kolarstwa zaleca się więc specjalne buty rowerowe. Ich wybór nie jest jednak taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Poszukiwanie idealnego obuwia należy zacząć od doboru odpowiedniego fasonu do uprawianego stylu jazdy oraz posiadanego roweru.
Podstawowe typy butów rowerowych:
- buty szosowe – to najtwardszy rodzaj butów rowerowych – płaska, sztywna podeszwa sprawia, że cała siła cyklisty skupia się na pedałach; ponadto model ten jest bardzo lekki, przewiewny i przeznaczony głównie do jazdy po drogach asfaltowych, nie nadają się jednak do chodzenia;
- buty MTB – idealne do jazdy po nieutwardzonym terenie – w porównaniu do butów szosowych nie są tak sztywne i mają wyraźny bieżnik na podeszwie, dzięki czemu są znacznie wygodniejsze;
- buty rowerowe miejskie/turystyczne – najbardziej uniwersalny fason – sprawdza się zarówno na rowerze, jak i podczas codziennego chodzenia, stosunkowo miękka podeszwa zapewnia komfort i nie męczy stopy;
- buty do jazdy górskiej – wyglądem do złudzenia przypominają buty trekkingowe – są również tak samo wytrzymałe, wygodne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, świetnie sprawdzają się podczas jazdy po trudnym, górskim terenie;
- buty rowerowe zimowe – to, co je wyróżnia, to przede wszystkim wysoka, ocieplana cholewka i specjalna, nieprzemakalna membrana zapewniająca stopie suchość i właściwą wentylację.
W każdym z wymienionych typów istnieje opcja zamontowania systemu SPD, umożliwiającego wpięcie butów do pedałów SPD. Pozwala to na efektywniejsze pedałowanie, lepszą kontrolę nad rowerem i większą stabilizację stopy, dzięki czemu maleje ryzyko bolesnych urazów podczas zjazdów po trudnych, górskich ścieżkach. W większości butów miejsca montażu SPD mają gumowe zaślepki tak, by można było korzystać z nich także podczas chodzenia.
Specyfikacja butów rowerowych
Po wybraniu odpowiedniego typu obuwia rowerowego i zawężeniu obszaru poszukiwań czas przyjrzeć się poszczególnym parametrom, pozwalającym właściwie dopasować but do stopy. Styl i kształt nie jest tak ważny, jak to, aby noga nie miała za dużego luzu w trakcie ruchu. Nie powinna być również ściśnięta za mocno, by nie powodować otarć. Uczucie pełnego komfortu umożliwia maksymalne skupienie na trasie i mijanych widokach. Oto kluczowe elementy mające największy wpływ na właściwe dopasowanie butów rowerowych.
Podeszwa
Zdecydowana większość fasonów obuwia na rower ma dużo sztywniejszą podeszwę niż tradycyjne, sportowe buty do chodzenia na co dzień. Gruby spód przekłada się przede wszystkim na efektywność pedałowania, dzięki czemu dalekie wycieczki nie wymagają aż takiego nakładu siły, jak w przypadku zwykłych tenisówek czy sandałów. Należy jednak zaznaczyć, że w butach turystycznych czy do jazdy górskiej podeszwa jest znacznie miększa niż w szosówkach, co umożliwia również komfortowe chodzenie. Wielu cyklistów, wybierających twardy spód butów, korzysta dodatkowo ze specjalnych wkładek poprawiających wygodę.
Rodzaje wiązań
Klasyczne obuwie sportowe wiązane jest najczęściej za pomocą sznurówek, które nie do końca są bezpieczne. Podczas ruchu mogą się bowiem poluzować, a w konsekwencji rozwiązać i wkręcić w szprychy, doprowadzając do wywrotki. Na rower dużo lepiej sprawdzą się buty zapinane na rzep, który umożliwia proste i szybkie zaciśnięcie cholewki na stopie. Ten typ wiązania ma jednak pewien minus – rzep z czasem się wyrabia, a poprawa pasków wymaga od cyklisty zejścia z roweru. Aby tego uniknąć, stosuje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci klamry, którą można regulować nawet podczas jazdy. Zapięcia, podobne do tych spotykanych w rolkach, zapobiegają luzowaniu się rzepów. Do tego są łatwe w obsłudze i odporne na brud, dlatego występują również jako samodzielne wiązania w butach rowerowych. Najnowszym i coraz bardziej popularnym typem regulacji obuwia jest system BOA, skonstruowany z żyłek ściskanych za pomocą specjalnego pokrętła. To rozwiązanie jest praktyczne, dokładne i bardzo wygodne. Od lat doskonale sprawdza się w snowboardzie, co producenci butów rowerowych postanowili sprytnie wykorzystać.
Materiał
Buty na rower powinny być wykonane z miękkiego, dopasowującego się materiału, by uniknąć bolesnych otarć w trakcie długotrwałego pedałowania. Jak w każdym obuwiu, najistotniejszą kwestią jest odpowiednia wentylacja, zapobiegająca poceniu się stopy. Jednak i tutaj pojawiają się pewne zależności – duża ilość siateczkowego materiału świetnie sprawdzi się w butach szosowych, gdzie rowerzysta porusza się po utwardzonej, prostej i stosunkowo „czystej” drodze. W przypadku zjazdów terenowych (często bardzo błotnistych) znacznie ważniejsza jest chociaż minimalna odporność na wodę. Podobnie jak w butach przeznaczonych do jazdy zimą, w których dodatkowo ważna jest odpowiednia ochrona termalna.
Nie jesteś pewien, jak ubrać się na całodniową wycieczkę rowerową w góry? Zajrzyj na lulagoga.pl/blog! Znajdziesz tam wiele ciekawych i praktycznych porad dla fanów dwóch kółek.
Źródło zdjęć: shutterstock.com.
Dodaj komentarz