Najlepsze trasy rowerowe w Polsce – przegląd

0
1054

Każda pora jest dobra, by wyciągnąć rower z piwnicy i ruszyć w trasę. A dokąd? Ciekawych i pięknych tras w Polsce nie brakuje. Można dzięki nim cieszyć się kontaktem z naturą, zobaczyć wspaniałe miejsce i uciec od miejskiego szumu. To jak? Wypróbujecie którąś ze sprawdzonych przez nas tras?

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Jest to klasyka, gdy chodzi o trasy rowerowe w Polsce. Szlak ma ok. 200 km, które najlepiej rozłożyć na kilka dni, by podróż była przyjemnością, a nie gonitwą. Można także zaplanować sobie z góry miejsca noclegowe po drodze, dzięki czemu każdego dnia będziemy mieli wyznaczony cel.

Podróż zaczyna się przy dworcu PKP w Częstochowie i ciągnie się aż po Kraków. Po drodze można podziwiać naturę, zamki i dworki oraz cały krajobraz tego rejonu.

Szlak Kanału Elbląskiego

Jeśli zależy nam na trasach w okolicach Mazur, to mapa szlaków rowerowych wskazuje właśnie na ten szlak. Pozwala nam zobaczyć piękny krajobraz, architekturę, a przede wszystkim kanał Elbląski. Jest to żeglowna droga wodna, która w 1978 roku została zaliczona do zabytków techniku, a w 2011 – pomnika historii.

Szlak ma ponad 130 km i jest idealny dla rowerów trekkingowych lub gravel. Jest to odpowiednia trasa dla osób początkujących, które chcą zyskać doświadczenie w tego typu przeprawach. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego szlaku warto rozłożyć go sobie na kilka dni, by bardziej cieszyć się podróżą.

Velo Dunajec

Jest to jeszcze nieskończony szlak rowerowy. Jednak i tak warto z niego skorzystać, gdyż jest jednym z piękniejszych szlaków w Polsce. Z racji tego, że trasa ma długość 233 km, to warto przeznaczyć na tę podróż kilka dni. Nie jest to najlepszy wybór dla początkujących, gdyż trzeba się zmierzyć z przewyższeniem 1500m.

Trasa zaczyna się w Zakopanem, a kończy w Wietrzychowicach, gdzie łączy się z Wiślaną Trasą Rowerową, co pozwala na kontynuowanie trasy. Taka wyprawa wymaga roweru crossowego.

Velo Czorsztyn

Dla osób, którym zależy na jednodniowej trasie, przewodnik rowerowy poleca Velo Czorsztyn. Jest to krótki szlak, bo zaledwie 30 km wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Może stać się także dodatkowym wydłużeniem trasy Velo Dunajec.

Żeby przejechać pełną pętlę, należy skorzystać z połączenia promowego między Czorsztynem i Niedzicą albo z odcinka w Pieninach, który może być nieco za trudny dla początkujących rowerzystów.

Trasa ta pozwala cieszyć się widokiem pięknego Jeziora Czorsztyńskiego, a także wspaniałych lasów i całej otaczającej natury. Warto zatem na początek skorzystać z tego szlaku rowerowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here