Stabilizator na kostkę – kiedy warto go stosować?

0
1024

Bieganie, skakanie, a nawet zwykła zabawa z dziećmi lub zwierzętami – to wszystko może prowadzić do bolesnej kontuzji, jaką jest skręcenie kostki. Jak zatem w takiej sytuacji pomóc sobie w powrocie do normalności? Jak wygląda diagnoza, leczenie i ewentualna rehabilitacja? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika na ten temat.

Kontuzje kostki – na czym polegają?

Kontuzja kostki może wydarzyć się praktycznie wszędzie – nawet podczas codziennych czynności. Nie musimy zatem być sportowcami wyczynowymi, żeby jej doświadczyć. Dlatego warto na temat tego typu urazów nieco wiedzieć. Otóż do kontuzji dochodzi, gdy nasza kostka, a dokładniej okolice stawu skokowego ulegają nienaturalnemu wygięciu się na zewnętrzną krawędź (czyli w tzw. mechanizmie supinacyjnym). Następuje niestabilność kostki, mikrourazy tkanki, uszkodzeniu ulegają wtedy zwykle elementy stawu od strony bocznej, a mianowicie więzadła: piętowo-strzałkowe, skokowo-piętowe oraz skokowo-strzałkowe przednie, co objawia się obrzękiem, siniaczeniem i dużą bolesnością tego miejsca. Na szczęście kontuzję można szybko zdiagnozować i skutecznie leczyć.

Jak wygląda diagnoza i ewentualne leczenie?

Gdy dojdzie do skręcenia/zwichnięcia kostki w pierwszej kolejności należy ją unieruchomić i starać się nie stawać na tę stopę całym ciężarem ciała. Bandaż elastyczny i zimne okłady będą pomocne, jednak niezbędna będzie wizyta u ortopedy. Urazy nóg wymagają specjalistycznej opieki, ponieważ to na nich opieramy całe nasze ciało. Dlatego zawczasu warto zadbać o dobre leczenie. Ortopeda z pewnością zaleci prześwietlenie kontuzjowanego miejsca, w celu oszacowania, czy nie doszło do uszkodzenia kości, a także USG, by sprawdzić przyczepy i tkanki. Następnie zaleca się odpoczynek, regenerację, a także noszenie ortezy na kostkę. Ortopeda lub fizjoterapeuta zazwyczaj przepisuje także zalecenia dotyczące ćwiczeń w celu powolnego powrotu do stabilizacji kostki i odbudowy tkanek, które uległy urazowi. Bardzo często do rehabilitacji wpisana jest również krioterapia doskonale regenerująca kontuzjowane miejsca.

Jak jeszcze możemy sobie pomóc?

Ortopeda nierzadko przepisuje pacjentowi stabilizator na kostkę. Czym jest to akcesorium? Otóż stabilizator na kostkę, to nic innego jak orteza na kostkę. Jest to produkt wykonany dla osób, u których wystąpiła niestabilność stawu lub jego skręcenie. Ma on za zadanie podtrzymać kostkę w pionie, by w tej pozycji wszelkie tkanki miały szansę się zrosnąć, a nasza kostka powrócić do pełnej sprawności i stabilizacji. Wybór jest zależny od stopnia urazu, ponieważ specjaliści urazy kostki dzielą na trzy stopnie – od najlżejszego, do najcięższego. W pierwszym stopniu wystarczy opaska stabilizująca na kostkę, w tym ostatnim specjalistyczna orteza na kostkę z możliwością ustawienia stopnia zgięcia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kostki i stawu skokowego, nie można go całkowicie unieruchomić, by nie mieć w przyszłości kłopotów z jej gotowością do nawet delikatnego wysiłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here